Достапни линкови

Покрената истрага против Јулија Тимошенко


Поранешната премиерка Јулија Тимошенко
Украинското обвинителство соопшти денеска дека е отворена истрага против поранешниот премиер Јулија Тимошенко. Според соопштението Тимошенко е обвинета за злоупотреба на нејзината функција во набавката на 1000 комбиња Опел Комбо за потребите на здравствениот сектор со кој државата била оштетена за 8,3 милиони долари. Комбињата биле набавени за повисока цена од 20 насто во однос на пазарната цена.
XS
SM
MD
LG