Достапни линкови

Хјуман Рајтс Воч-ЕУЛЕКС неможе да ги истражи наводите на Марти


Логото на Хјуман Рајтс Воч
Хјуман Рајтс Воч соопшти денеска дека се сомневаат оти ЕУЛЕКС со сегашните средства и капацитети би можел да изврши темелна истрага за наводите на Дик Марти за трговија со органи на Косово.
Организацијата бара од ЕУ да именува независен обвинител чија истрага ќе успее само доколку има силна подршка од унијата и САД и им се овозможи ефикасна заштита на сведоците.
XS
SM
MD
LG