Достапни линкови

Проблеми со инаугурацијата на авганистанскиот Парламент


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Неколку законодавци денеска соопштија дека треба да се одложи инаугурацијата на авганистанскиот Парламент, која беше договорено да се одржи во среда се додека Специјалниот трибунал не поднесе извештај за наводните нерегуларности на септемвриските парламентарни избори. Претходно Претседателот Хамид Карзаи побара инаугурацијата да биде во февруари, на што се спротиставија парламентарнците, но за да се стави крај на политичката криза во земјата се договрија таа да биде одложена само до 23 јануари.
XS
SM
MD
LG