Достапни линкови

Во Албанија судир меѓу опозиционите демонстранти и полицијата


Tирана
Припадниците на опозиционата Социјалистичката партија се судрија со албанската полиција пред седиштето на Владата денеска во Тирана.
Помала група демонстранти фрлале со тврди предмети врз полицискиот кордон распореден пред Владата. За да ја растури толпата полицијата употребила солзавец и водени топови.
Според неофицијални информации, во судирите полесно се повердени еден полицаец и еден демонстрант а било опожарено и полициско возило. Опозицијата бара вонредни парламентрани избори и не ги прифаќа резултатите од јуни 2009
XS
SM
MD
LG