Достапни линкови

Антивладини протести во Јордан


Јорданскиот крал Абдула Втори и рускиот претседател Дмитри Медведев
Илјадници луѓе протестираа денеска во Јордан со барање до кралот Абдула Втори да ја распушти владата на премиерот Самир Рифаи поради зголемените цени на основните намирници и големата корупција во земјата. Најголемиот протест беше одржан во Аман каде што, според полицијата, имало над 4 илјади луѓе. Демонстрации имало и во други градови во Јордан.
XS
SM
MD
LG