Достапни линкови

Димовски се сретна со Сојзуот на здруженијата на тутунари


Протестите на тутунарите пред Собранието
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство ЉупчоДимовски по средбата со Сојузот на здруженијата на тутунопроизводителите изјави денеска дека инспекцијата утре ќе ги зајакне контролите на откупните пунктови на тутун. Според Димовски разговорите околу измените на Законот за тутун и на Правилникот за процена по класи се при крај и потоа тие ќе се достават за мислење до надлежните институции и во владина процедура.
Од Сојузот апелираат да се носи тутунот на откупните места и се што е спорно да се проценува со второстепената комисија.
XS
SM
MD
LG