Достапни линкови

Нападнат новинар во Авганистан


Авганистанскиот новинар Абдул Разак Рамон денеска бил нападнат од непознато лице во Кабул. Напаѓот истурил киселина на лицето и рацете на Мамон, при што тој бил хоспитализиран. Инцидентот се случил вчера кога новинарот се враќал накај дома. Мамон работеше за Радио Слободна Европа во Кабул до 2006 година, а во моментов тој е уредник на новинската агенција Бост Бастан. Претседателот Хамид Карзаи го осуди инцидентот.
XS
SM
MD
LG