Достапни линкови

Притворен поранешниот диктатор Дувалие


Жан Клод Дувалие
Полицијата на Хаити денеска го притворила поранешниот диктатор на земјата Жан Клод Дувалие во неговиот хотел, без да објасни дали тој е уапсен поради криминалот направен за време на неговиот режим. Полицијата го однела дикаторот познат како Бејби Док во нивното возило, без да му стави лисици на рацете. Пред зградата тој од некои граѓани бил поздравуват, од други критикуван.
Дувалие беше протеран во 1986 година и од тогаш живееше во егзил во Франција.
XS
SM
MD
LG