Достапни линкови

Формирана нова влада во Тунис


Мухамед Ганучи
Лидерите на најголемите партии во Тунис денеска ја формираа новата влада на заедништво, по бегството на претседателот Зине ал Абидине Бен Али. Премиерот Мухамед Ганучи останува на функцијата, како и неколку министри. Во владата ќе бидат вклучени и три опозициски лидери и ќе биде укинато Министерството за информации.
Ганучи изјави дека владата ќе отвори истрага за осомничените за корупција за време на режимот на Бен Али.
XS
SM
MD
LG