Достапни линкови

До Викиликс доставени документи за затајување данок


Асанж и Елмер при предавањето на документите
Поранешениот швајцарски банкар Рудолф Елмер му достави документи на веб сајтот Викиликс во кои има докази за обиди на богати бизнисмени и законодавци да го избегнат плаќањето на данок. Според Елмер на сметките имало имиња на бизнисмени, познати ѕвезди и законодавци од САД, Британија и Азија.
Елмер изјави дека сака општеството да дознае како функционира системот и на кој начин се кријат парите во тајјност.
Основачот на Викиликс Џулијан Асанж ги подигна документите во Лондон и го подржа чекорот на Елмер за откривање на таквите пракси во финансиската индустрија.
XS
SM
MD
LG