Достапни линкови

Политичка криза во Израел?Лидерот на израелската Лабуристичка партија, Ехуд Барак ја напуштил партијата и ќе формира нова фракција во Парламентот, јавија израелските медиуми. Ехуд Барак е министер за одбрана, а Лабуристичката партија трета по големина во владејачката коализија, па неизвесно е какви последици ќе има овој негов потег врз владата на Израел. Некои од членовите на Лабуристичката партија повикуваа на напуштање на владината коалиција поради тоа што нема напредок во мировните преговори со палестинците.
XS
SM
MD
LG