Достапни линкови

Протести во Јордан против владината економска политика


Самир Рифаи со Нури Ал Малики
Повеќе од 3000 илјади јордански синдикалци, националисти, како и исламисти и левичарски ориентирани граѓани протестираа денеска против економската политика на Владата. Демонстрантите извикувале дека им е доста од лаги оти ја загубиле иднината и побарале премиерот Самир Рифаи да го слушне гласот на народот. Парламентот заседаваше за време на протстите.
Во саботата околу 50 јордански синдикалци протестираа пред амбасадата на Тунис во Аман извеикувајќи дека револуцијата од Тунис ќе се прошири.
XS
SM
MD
LG