Достапни линкови

Ново поле со гас пронајдено во Иран


Сектор за развој на гас во Иран
Иранските власти соопштија дека откриле ново поле на гас со резерви кои се проценети на 50 милијарди долари. Министерот за нафта Масуд Мирказеми изјави дека полето Хаиам на Персискиот Залив има 260 милијарди кубици гас, од кои 210 милијарди може да бидат експлоатирани.
Иран по Русија е вториот најголем извозник на гас во светот.
XS
SM
MD
LG