Достапни линкови

САД го подржаа новиот премиер и влада на Молдавија


Новиот молдавски премиер Влад Филат
САД испратија честитка до Влад Филат кој е прогласен за нов премиер на Молдавија. Стејт Департментот исто така ја поздрави одлуката на новата молдавска влада на Алијансата за Европска Интеграција.
Парламентот на Молдавија во петокот ја одобри новата западно ориентирана влада, која ќе се залага за евроинтеграција на земјата.
XS
SM
MD
LG