Достапни линкови

Спор за претседателското место во Тунис


Премиерот и Претседателот на Парламентот во Тунис
Највисокиот правен орган на Тунис, Уставниот Суд соопшти дека привремен Претседател на државата треба да биде првиот човек на Парламентот Фoуад Meбаза, а не Премиерот, по бегството на Претседателот Зине Ел Абидине Бен Али. Според советот новите претседателски избори ќе се одржат за 60 дена. Премиерот Мухамед Гануши ја презема функцијата, откако Бен Али избега во Саудиска Арабија, поради немирите за време на демонстрациите против невработеноста и корупцијата во земјата.
XS
SM
MD
LG