Достапни линкови

Русија ги критикува САД за жената на осомничен трговец со оружје


Осомничениот Виктор Бут
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека односот на САД кон сопругата на Виктор Бут кој е осомничен за нелегална трговија со оружје е неприфатлив. Ала Бут изјави дека во минатата недела кога пристигнала во Њујорк да го види нејзиниот маж била испрашувана и подложена на силен психолошки притисок од страна на луѓе облечени во темни капути.
Бут беше уапсен во Тајлан 2008 година и го чека судење во САД под обвинение за продавање на оружје на разни терористички групи.
XS
SM
MD
LG