Достапни линкови

Тутунарите блокираа неколку патишта низ Македонија


Тутунопроизводител
Тутунопроизводителите од Пелагонија денеска го блокираа регионалниот пат Битола - Прилеп кај Тополчани и кај заполшки мост пред Плетвар, како и патниот правец Прилеп - Македонски Брод кај Барбарас. Штрајкувачкиот одобор соопшти дека нема ефекти од најавите на министерот за земјоделство Димовски за ригорозни контроли, бидејќи откупувачите и натаму не го почитуваат договореното.
Денеска протeстираат и тутунопроизводителите од велешките села Бузалково, Јаболчиште, Клуковец. Тие го блокираа магистралниот пат Велес - Штип кај клучката и на приодот на автопатот Велес - Скопје.
XS
SM
MD
LG