Достапни линкови

Кекеши-приоритет за Унгарија проширувањето на ЕУ


Унгарскиот амбасадор во Македонија Ференц Кекеши изјави дека меѓу приоритетите на Унгарското претседавење со ЕУ ќе биде проширување на унијата и неговата земја би се вклучила во преговорите за името меѓу Грција и Македонија, ако тоа го побараат и двете страни. Според Кекеши Унгарија ќе ги подржи напорите на македонските власти за влез во унијата во согласност со заклучоците на Европскиот совет.
Тој при претставување на приоритетите на Унгарското претседателство од јануари до јуни додаде дека за Македонија и регионот да си обезбедат место во унијата потребна е политичка сили и успешно спроведување на реформите.
XS
SM
MD
LG