Достапни линкови

31 лице обвинето за организирање на протестите во Белорусија


Протестите во Белорусија
Белоруското министерство за внатрешни работи соопшти дека покренало обвинение за 31 лице за организирање на протестите по претседатеските избори во декември. Полицијата индентификувала 120 луѓе кои активно учествувале во немирите, против новиот мандат на претседателот Александар Лукашенко.
Околу 600 луѓе тогаш беа уапсени. Дел од нив се пуштени на слобода, но во притвор се уште се наоѓаат некои од најважните опозициски припадници, новинари и претседателски кандидати.
XS
SM
MD
LG