Достапни линкови

Референдум во Судан за самостојност на јужниот дел


Лидерот на јужен Судан,Салва Кир го даде својот глас
Жителите на Судан денеска ќе гласаат на референдум за осамостојување на јужниот дел на земјата. Референдумот е производ на мировниот договор од 2005 година со кој се заврши деценискиот конфликт меѓу северниот и јужниот дел на земјата во кој два милиони луѓе го загубија животот.
При објавата за одржувањето на референдум шест луѓе загинаа во судир на милитантите и полицијата. Лидерите на Јужен Судан го обвинуваат северниот дел дека ги подржува милитантите за да го спречи референдумот и да ја задржи контролата врз нафтата во регионот.
XS
SM
MD
LG