Достапни линкови

Иран ги зголемил залихите на збогатен ураниум


Али Акбар Салехи
Шефот на иранската агенција за атомска енергија Али Акбар Салехи денеска изјави дека тие ги зголемиле залихите на ураниум и покрај барањето на ОН да прекинат со програмата. Според Салехи земјата досега има 40 килограми ураниум збогатен до 20 насто, што е за 10 килограми повеќе од последната објава во октомври. Салехи кој ја извршува и функцијата министер за надворешни работи претходно изјави дека Иран е способен да направи сопствени нуклеарни прачки за реакторите и за медицински испитувања.
XS
SM
MD
LG