Достапни линкови

Северна Кореа повторно за преговори со Јужна Кореа


Хеликоптери Кобра на воени маневри во Јужна Кореа
Северна Кореа денеска го повтори предлогот за безусловни преговори со Јужна Кореа. До ова доаѓа откако деновиве Јужна Кореа и нејзиниот сојузник Соединетите држави го отфрлија претходниот повик на Северена кореа за преговори, со оценка дека од Северна Кореа сакаат да видат дела, а не само зборови. Тензиите меѓу двете земји ескалираа откако Северна Кореа гранатираше едно село во Јужна Кореа при што загинаа четири лица.
XS
SM
MD
LG