Достапни линкови

Назарбаев не сака референдум за да биде Претседател до 2020


Нурсултан Назарбаев
Претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев ја отфрли идејата за национален референдум за промена на уставот со кој ке се продолжи неговиот мандат до 2020 година. Во соопштението на неговиот кабинет не се наведуваат причините.
Оваа идеја, почната минатиот месец како народна иницјатива, беше критикувана од САД како застој во демократијата.
70 годиншиот Назарбаев е на власт во Казахстан над 20 години.
XS
SM
MD
LG