Достапни линкови

Судир на студентите и полицијата во Анкара


Околу 500 студенти кои протестираа во турската престолнина Анкара денеска се судрија со стотина полицајци, пред кампусот на Блискоисточниот техички факултет. Полицијата морала да употреби солзавец и водени топови за да ги смири студентите, кои фрлале камења кон нив, а притоа и еден новинар бил повреден. Протестот на Партијата за правда и развој е против Владата, а уследи по интервенцијата на полицијата на студенските демонстрациите во Истанбул и Анкара.
XS
SM
MD
LG