Достапни линкови

Јеремиќ очекува кандидатски статус на Србија за ЕУ до крајот на годинава


Министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ изјави денеска дека главни приоритети на земјата во 2011-та година ќе бидат евро-интеграциите, мирна одбрана на уставното уредување, регионалната стабилност и соработка, како и развивање на економската соработка. На амбасадорската конференција во Белград, Јеремиќ оцени дека овие приоритети стојат на четири главни столба Вашингтон, Брисел, Москва и Пекинг. Тој изрази надеж дека Србија до крајот на годинава ќе добие статус на земја кандидат за членство во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG