Достапни линкови

Американски сенатор предлага постојана база во Авганистан


Републиканскиот конгресмен Линдзи Греам кој се занимава со воени прашања изјави дека американските власти треба да размислат за воспоставување на постојана воена база во Авганистан. Според него воената база на американските воздушни сили ќе им користа за во регионот, а на авганистанската војска би и помогнала во борбата со талибанците. Греам изјави дека сака САД да изградат „траен однос “ со Авганистан , со цел земјата никогаш повторно да не падне во рацете на терористите.
XS
SM
MD
LG