Достапни линкови

Политичарите во Русија ја критикуваат пресудата за Ходорковски


Лидерот на руската Јаблоко партија, Сергеј Митрокнин по соопштувањето на казната за поранешниот руски нафтен тајкун Михаил Ходорковски, изјави дека казната е нелегална и станува збор за политички мотивиран случај и репресија. Адвокатите на Ходоркосвки сметаат дека обвиненијата за вториот судски процес го рефлектираат неразбирањето за фунционирањето на нафтената индустрија.
XS
SM
MD
LG