Достапни линкови

Србија го укина нафтениот монопол


Српската влада го укина монополот за увоз на нафта контролиран од руска компанија и дозволи слободно формирање на цените на бензин. Српскиот министер за енергија Петар Скундриќ изјави денеска дека оваа одлука ќе стартува од 2011-та година. Руската компанија Газпром во 2008-мата купи 51 процент од акциите на српскиото нафтен монопол „НИС“ со време трење до 2011та. Гаспром побара од Србија да го продолжи договорот за уште една година но Србија одби поради обврските кон Европската Унија за либерализација на пазарот.
XS
SM
MD
LG