Достапни линкови

Ултиматум до претседателот на Брегот на Слоновата Коска да се повлече


Западноафриканските лидери упатија ултиматум до претседателот на Брегот на Слоновата Коска Лоран Гбагбо да се повлече и да ја отстапи власта или ќе се соочи со надворешна воена сила. Ова барање го упатиле претседателите на Бенин, Капе Верде и на Сиера Леоне на вчерашната средба со Гбагбо во Абиџан. Ривалскиот претседателски кандидат Аласан Уатара беше меѓународно признат за победник на минатомесечните избори во Брегот на Слоновата Коска, но Гбагбо одби да го признае поразот, тврдејќи дека е жртва на меѓунарона завера предводена од Франција и САД.
XS
SM
MD
LG