Достапни линкови

Германските новинари притворени во Иран добија посета


Германското министертво за надворешни работи соопшти дека двајцата притворени германски новинари биле посетени од нивните роднини. Министерот за надворешни работи Гвидо Вестервеле се побара новинарите да бидат ослободени. Германците се вработени во германскиот весник „ Билд ам Зонтаг“ и се затворени во октомври, откако во земјата допатуваа да известуваат за случајот со осудената на смрт Сакине Мохамади Аштиани. Иранските власти велат дека Германците во земјата влегле со туристичка виза и немале соодветна документација дека се новинари
XS
SM
MD
LG