Достапни линкови

Шпанија и Русија одиграа нерешено по дипломатски односи


Шпанското министерство за надворешни работи соопшти дека Мадрид и Москва се изедначија во чекорите со протерување на шпански и руски дипломати. Двајца руски дипломати беа протерани од Шпанија пред два месеца поради сомнение за шпионажа. Русија на тоа возврати со птотерување на два шпански дипломати. Во соопштението на шпанското министертво е наведено дека сега двете земји сметаат дека инцидентот е решен и дека планираната посета на шпанскиот министер во Москва ќе се оддржи на 17 јануари.
XS
SM
MD
LG