Достапни линкови

Во 2010 биле убиени 52-ца терористи од Узбекистан


Најмалку 52-ца членови на исламското движење на Узбекистан биле убиени во 2010 -та, од кои повеќе од половината при воздухни напади, покажува истражувањето на американкиот истражувачки центар „SITE“. Во соопштението на центарот се наведува дека борците биле
вклучени во борбите во Авганистан, Пакистан и Таџикистан.
Руската новинска агенција Интерфакс објави дека во Узбекистан се осудени 12 припадници на оваа организација , чии членови се нарекуваат "џихадисти".
XS
SM
MD
LG