Достапни линкови

Седум против кандидати на Лукашенко притворени


Ранет демонстрант во Минск
Актуелниот Претседател Александар Лукашенко победи на вчерашните претседателски избори со 80 насто гласови во првиот круг. Изборите ги одбележаа протести и затворање на членови на опозицијата како и судири со полицијата во Минск.
Полицијата уапсила 7 од 9 те против кандидати на Лукашенко. Неколку десетици илјади луѓе протестираа и ја нападнаа зградата на владата во Минск кршејки прозорци и стаклени врати.
Полицијата ги растера демонстрантите, а при тоа беа повредени десетици од нов.
XS
SM
MD
LG