Достапни линкови

Марти: Она што шокира од извештајот е што луѓето молчат


Дик Марти на денешната прес-конференција во Париз

Известувачот на Советот на Европа Дик Марти на денешната прес-конференција во Париз изјави дека она што шокира од извештајот за трговијата со човечки органи во Косово е тоа што луѓето молчат за фактите во него. Тој додаде дека нема да има мирен соживот меѓу различните заедници доколку, како што вели, и понатаму се преправаме дека не знаеме што се случило.

„Мислам дека обезбедивме доволно материјал за праведна, детална, серизона и незавсина истрага, но над се ние мора да создадеме услови за клучните сведоци да зборуваат за тоа. Затоа што тоа е проблем. Во сегашните услови тие нема да зборуваат бидејќи нивните животи не се заштитени.“
XS
SM
MD
LG