Достапни линкови

Советски емигранти го „ограбиле“ Њујорк


Тројца емигранти од поранешниот Советски Сојуз и нивниот американски соучесник се уапсени во Њујорк под обвинение дека ја оштетиле градската каса за повеќе од 80 милиони долари. Четворицата се обвинети дека го измамиле градот за нивниот капацитет за давање консултантски услуги за информациски технологии за проектот СитиТајм.
Обвинети се уште две жени, за кои се тврди дека учествувале во „перењето“ парите. Дел од парите се префрлени на банкарски сметки во Летонија, се вели во обвинението.
XS
SM
MD
LG