Достапни линкови

Хрватска ќе бара екстрадиција на Санадер


Хрватскиот министер за правда Дражен Бошњаковиќ денеска ќе испрати до Австрија барање за екстрадиција на поранешниот премиер Иво Санадер. Санадер е уапсен во близина на Салцбург по распишаната меѓународна потерница од Хрватска. Тој на сослушувањето во австрискиот суд изјави дека за екстрадирањето ќе се изјасни по истекот на 14-те дена притвор.
XS
SM
MD
LG