Достапни линкови

САД загрижени за корупцијата во Узбекистан


Американските дипломатски телеграми објавени на интернет страницата Викиликс покажуваат дека Соединетите држави биле загрижени за корупцијата во Узбекистан и за врските на узбекистанската влада со организираниот криминал. Во еден од докментите се наведува и тоа дека претседателот Ислам Каримов се заканил дека ќе ја прекинe соработката со Соединетите држави доколку Вашингтон не престане да ја критикува состојбата со човековите права во Узбекистан.
XS
SM
MD
LG