Достапни линкови

Разбиени демонстрациите во Баку, Азербејџан


Азербејџанската полиција со употреба на сила ги растера демонстрантите во Баку, кои протестираа против забраната за носење фереџиња во училиштата. Стотици луѓе демонстрирале пред Министерството за образование откако министерот Мисир Марданов изјави дека девојчињата треба да носат училишни униформи и оти е забрането носењето шамии и фереџиња. Азербејџан е секуларна држава.
XS
SM
MD
LG