Достапни линкови

Во Туркменистан, помилувани 2000 затвореници


Туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов денеска, во рамките на прославата на националниот ден на земјата, помилувал скоро две илјади затвореници. Ова е 12 масовно помилување што го направил тој откако во 2006 година дојде на власт по смрта на неговиот претходник Сапармурат Нијазов. Организациите за човекови права велат дека во таа земја се уште има илјадници политички затвореници.
XS
SM
MD
LG