Достапни линкови

Белградски суд ослободи 10 обвинети дека му помагале на Младиќ


Судот во Србија денеска ослободи 10 лица обвинети дека му помогнале на поранешниот генерал на босанските Срби Ратко Младиќ да избегне апсење затоа што немало доволно докази.
Младиќ е обвинет од Хашкиот трибунал за воени злосторства и геноцид во Сребреница и други злосторства за време на војната 1992-1995 година во Босна.
Српски преставници наведуиваат дека земјата прави сé за да го уапси Младиќ, што е услов за членство во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG