Достапни линкови

БиХ прогласи вонредна состојба


Властите во Босна и Херцеговина прогласија вондредна состојба поради поплавите и наредија евакуација на луѓето.Во источниот дел на земјата спасувачките екипи користеле чамци за евакуација на луѓето од нивните поплавени домови и со вреќи полни песок правеле преградни насипи. Метеоролозите најавија дека и понатаму ќе продолжи да врне силе дожд и дека се можни се нови поплави во јужниот дел на земјата.
XS
SM
MD
LG