Достапни линкови

Иванов се сретна со Волебек и Лидингтон


Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов на маргините на самитот во Астана се сретна со Високиот комесар на ОБСЕ за национални малцинства Кнут Волебек и со британскиот министер за Европа Дејвид Лидингтон. Волебек и Иванов на средбата се согласиле дека деполитизацијата на образовниот систем е од огромно значење за Македонија, јавува новинската агенција МИА. Лидингтон на средбата изразил надеж дека наскоро ќе се дојде до прифатливо решение за спорот со името
XS
SM
MD
LG