Достапни линкови

Бан Ки Мун: Советот за безбедност на ОН треба да се прошири


Генералниот секретер на Обединетите Нации Бан Ки Мун во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека верува оти Советот за безбедност на Обединетите нации треба да се прошири за да одговори на предизвиците на 21–от век. Во интервјуто тој не одговара конкретно дали земја како Индија треба да добие постојано членство во Обединетите Нации како што неодамна предложи американскиот претседател Барак Обама.
XS
SM
MD
LG