Достапни линкови

Германија позитивно ќе одговори за помош на Ирска


Германија ќе размисли за позитивен одговор на барањето за помош на Ирска од Европската Унија и Меѓународниот монетарен фонд, што се очекува да изнесува 85 милијарди евра. Ова го изјави германската канцеларка Ангела Меркел денска во парламентот во Берлин. Таа додаде дека секоја помош е условена и дека Ирска мора да да направи соодветни чекори за стабилизација.
XS
SM
MD
LG