Достапни линкови

Протести во Израел поради предлогот на САД


Илјадници еврејски жители денеска демонстрираат пред канцеларијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху против американскиот предлог за привремена забрана за градење на спорната населба. САД му предложи на Израел 90-дневна забрана за градење во Западен брег во замена за политички и воени бенефиции. Предлогот е дел од американските напори да ги стартуваат мировните израелско-палестинските разговори кои речиси еден месец се замрзнати откако истече претходниот договор.
Израел се уште официјално не одговорил на понудата.
XS
SM
MD
LG