Достапни линкови

Тувалу, 72 земја што го призна Косово


Постојаната мисија на Тувалу во ОН соопшти дека владата на оваа земја го призна Косово. Тоа е 72-та земја што ја призна незвисноста на Косово. Тувалу е мала држава која има нешто повеќе од 12 илјади жители. Таа е независна од 1978 година и се протега меѓу водите на Хаити и Австралија.
XS
SM
MD
LG