Достапни линкови

Пакет мерки за спас на еврозоната


Еврокомесарот за економски и монетарни прашања Оли Рен денеска во Брисел изјави дека останува убеден дека до наредното лето ќе се усвои економскиот законодавен пакет. Тоа се всушност сет на мерки кои ќе и обезбедат на Европската Унија превентивен буџетски надзор како и ефикасни начини и мерки за решавање на макроекономски дисбаланс и разлики во конкурентноста, објасни Рен.
Еврозоната е потресена од ирската должничка криза. Министрите за финасии на еврозоната синоќа во Брисел се согласија да му помогнат на ирскиот банкарски сектор доколку Даблин го побара тоа од нив.
XS
SM
MD
LG