Достапни линкови

Кина нема да дозволи да поскапува храната


Кинескиот премиер Вен Џибао, изјави денеска дека Пекинг подготвува мерки со кои ќе се спречи двојно поскапување на цените на храната. Се размислува за замрзнување на цените, доделување на субвенции и зголемување на казнените мерки за недозволена трговија, пишуваат кинеските весници повикувајќи се на неименувани владини претставници. Храната во Кина минатиот месец поскапе за 10 проценти а инфлацијата на годишно ниво рипна за 4,4 отсто
XS
SM
MD
LG