Достапни линкови

Колерата од Хаити се прошири на Доминиканската република


Во Доминиканската република е регистриран првиот случај на колера која доаѓа од соседните Хаити. Двете земји го делат островот Хиспаљола. На Хаити од колера досега починаа над илјада луѓе а регистрирани се 16 илјади заболени.
Болеста избувна во средината на Октомври. Во понеделникот на Хаити имаше насилни протести против мировниците на Обединетите Нации, кои, според некои жители на оваа островска држава, ја донесле колерата кај нив.
XS
SM
MD
LG