Достапни линкови

Втор изборен круг во Грција


Денеска во Грција ќе се оддржи вториот круг од локалните избори. Право на глас имаат 9,8 милиони граѓани. По првиот изборен круг кој беше одбележан со мал процент на излезност, социјалистичкта ПАСОК е во предност во однос на опозициската Нова Демократија.
Денешното гласање ќе се одржи во 12 од 13-те региони вклучувајќи ги и трите најголеми административни центри во Грција - Атина, Патра и Солун.
Изборите се своевиден тест за поддршката на власта и нејзините антикризни мерки во споравувањето со буџетски дефицит и долговите.
XS
SM
MD
LG